DPD yaz şenliyi düzenliyor – Paketdrohnen’la beraber

Paketdrohnen, DPD Duisburg, da çalışan arkadaşlardan oluşmuş, bütün kurum ve kuruluşlardan bağımsız bir işçi gurubudur.

Pekii Paketdrohnen ne istiyor?

Süreli iş sözleşmelerinin kaldırılması, aylık iş pilanları ile çalışılması, Alman iş yasasının bize verdiyi hakları Dpd Duisburg yönetiminin keyfi uygulamalar ile ihlal etmemesi, kendi sorunlarımızı kendimiz tartışıp çözmek, kimseye bağımlı olmadan.

Betriebsgruppe, nen oluşum sebebi !Neden böyle bir gurup ? 

Dpd Duisburg yönetimi, Alman iş yasalarının bize verdiyi hakları hiçe sayıp kendi çıkarları için kullanıyor, iş yerinde çalışma koşullarını zorlaştırıyor, örneyin çalıştığımız yerler sık sık deyiştiriliyor, işe başlama saatleri bazen günübirlik deyişiyor, yarım gün(aushilfe) çalışan arkadaşlarımızın izinlerinin verilmemesi ve hasta oldukları süre içinde (krank) paralarının ödenmemesi, v.b dahada vahim olanı, iş yeri işçi temsilciliyinin ve Verdi Duisburg sendikasınında bunlara göz yumması, bize başkada bir seçenek bırakmıyor, böyle bir gurup oluşturmaktan başka.

Böyle bir oluşum neler yapabilir ?

Bugüne kadar iş yerinde yaşadığımız sorunlar, bize çok olumlu tercübeler katmış ve işçi hakları mücadelesinde, böyle bir oluşumun nekadar önemli olduğunu göstermiştir. Gurup içinde yapılan toplantılarda, arkadaşların kendi sorunlarını rahatlıkla tartışabildikleri ve bu sorunlar ile ilgili çözümleride bu tartışmalar sonucunda yine kendileri buldukları görülmüştür. Çünkü bizi en iyi yine biz anlarız,çalışanlar olarak.


Nerden geldiyimiz, hangi dili konuştuğumuz, hangi siyasi düşünceye sahip olduğumuz, yada hangi inanca, hiç bir önemi yok, bu farklılıklarımızı birleştirip bizim sırtımızdan sırt üstü yatan Dpd Duisburg yöneticilerine karşı birlik olmalıyız.

Ne yapabilirim diye sormayın, çok şeyler yapabilirsiniz. Paketdrohnen gurubuna katılarak, hem kendinize hemde guruba çok şeyler katabilirsiniz.

Advertisements